Koronawirus – lęk i niepewność – jak zadbać o siebie w czasie pandemii?

Koronawirus – lęk i niepewność – jak zadbać o siebie w czasie pandemii?

 

Obserwuje z uwagą to, co dzieje się wokół, zarówno w aspekcie samych wydarzeń i dynamicznych zmian, jak i pod kątem psychologii i wpływu tych wydarzeń na nasze życie oraz psychikę. Każdy dzień przynosi coś nowego. Wiele osób musiało poddać się obowiązkowej kwarantannie, większość z nas stanęła przed niełatwym wyzwaniem przeorganizowania swojej pracy i życia rodzinnego, są grupy zawodowe, które muszą pracować jeszcze więcej i osoby, które obawiają się o stabilność swojego zatrudnienia oraz dochody, wszyscy musieliśmy zaprzestać kontaktów towarzyskich oraz zastosować się do zasad zaostrzonej kwarantanny. To duże zmiany.

Informacje, które docierają do nas z każdej strony są różne. Zdarzają się nieprawdziwe, bywa, że nacechowane silnym ładunkiem emocjonalnym, liczne komentarze, wypowiedzi ekspertów i osób opiniotwórczych – czasem sprzeczne, a w tym wszystkim dodatkowo mnóstwo ,,fake newsów’’. To może wywoływać lęk, niepewność, zaburzać poczucie stabilności i bezpieczeństwa.

Często słyszę opinie, że nie mamy wpływu na to, co się dzieje. Czy tak jest w istocie? Czy faktycznie jesteśmy kompletnie bezsilni? Dziś chciałabym się pochylić nad tymi kwestiami, skłaniając was do refleksji. Chciałabym, abyście zastanowili się nad tym jak w tym wyjątkowym i specyficznym okresie możecie zadbać o siebie.

 

Oto moja lista pomocnych wskazówek, które przygotowałam dla was:

-Akceptacja sytuacji. Zaakceptuj to, jak jest w chwili obecnej. Najbliższe dni mogą nie być zgodne z twoimi planami. Pamiętaj o tym, że to sytuacja przejściowa. Zaakceptuj swoje emocje i uznaj je. To zupełnie normalne, że czujesz lęk, smutek czy obawę.

-Sprawdzone źródła informacji. Korzystaj z informacji na tyle, na ile jest ci to potrzebne. Wykorzystuj do tego sprawdzone źródła, unikaj przytłoczenia nadmiarem wiadomości. Unikaj informacji w postaci plotek z niezweryfikowanych źródeł.

-Zadbaj o relacje. Rozmawiaj z bliskimi, odnów kontakty, zadbaj o relacje z tymi, którzy są dla ciebie ważni. Wykorzystuj do tego telefon, Skype’a, Facebook’a, WhatsApp’a, „spotykaj” się z bliskimi online.

-Zadbaj o swoje granice. Podczas rozmów stawiaj granice tam, gdzie kończy się twoje poczucie komfortu. Nie angażuj się w rozmowy, które wyprowadzają cię z równowagi i potęgują twój niepokój.

-Stosuj techniki relaksacyjne. Spróbuj na przykład treningu autogennego Schulza.

-Zatroszcz się o siebie. Wykorzystaj nadchodzące dni na to, aby zadbać o siebie i swoje potrzeby. Troszcz się o dobry sen, zdrowe odżywianie i drobne przyjemności.

-Poświęć się pasjom. Wiele pasji jest jak najbardziej możliwych do realizacji w warunkach domowych. Prace kreatywne, dobra książka, gotowanie lub sport – jest wiele sposobów na ruch w domowym zaciszu.

-Rytm dnia. Postaraj się zaplanować dzień tak, żeby nie rządził nim chaos i przypadek. Wprowadź swój własny rytm i dostosuj go do indywidualnych potrzeb na tyle, na ile jest to dla Ciebie możliwe: planuj aktywności, organizuj czas, dzieląc go w miarę potrzeb na pracę, obowiązki, pasje i odpoczynek.

-Sięgaj po pomoc. Nie jesteś sam! Jeśli czujesz, że nie możesz sobie poradzić i chciałbyś porozmawiać ze specjalistą -skorzystaj z jego wsparcia.

W moim gabinecie oferuję bezpłatne wsparcie telefoniczne: w każdy czwartek w godzinach 9:30 – 12:30, t.:+48 669 50 12 12

Pod tym linkiem znajdziecie listę psychologów i terapeutów, którzy również świadczą pomoc i oferują zdalnie wsparcie:     https://www.poznan.pl/mim/info/news/wsparcie-psychologiczne-skorzystaj-z-porad-specjalistow,145073.html?fbclid=IwAR1hmss506t-ruJWrmyrJB4donoxB9gy2KW749YFlY5Rz9-mwDXGRkk6zQY

 

Jeśli potrzebujesz porozmawiać, jestem pod telefonem, zapraszam:

+48 669 50 12 12